Türkiye Selçuklu Devleti Kurucusu Süleyman Şah

tarafından
11
Türkiye Selçuklu Devleti Kurucusu Süleyman Şah

Türkiye Selçuklu Devleti, 600 yıl hüküm sürecek Osmanlı Devletine ev sahipliği yapan, bir sürü eserler bırakan bir devlettir. Devletin kurucusu olan Süleyman Şah Dönemi hakkında sizlere bilgi vereceğim. 

Süleyman Şah Dönemi

Türkiye Selçuklu Devleti, Selçuklu Soyundan gelen Kutalmış Bey’in oğlu Süleyman Şah tarafından 1077 yılında İznik başkent olmak üzere kurulmuştur. Kutalmış, Büyük Selçuklu Devleti’nin hükümdarı Alp Arslan ile yaptığı taht kavgasında mücadeleyi kaybeden Mansur ve Süleyman Şah Anadolu’ya 1074 yılında gelmişlerdir. 

İki kardeş batı yönünde fetihlerine devam etti. Mansur’un Süleyman Şah’ı ortadan kaldırmak istemesi üzerine Süleyman Şah Melikşah dan yardım istedi. Melikşah’ın yardımıyla Mansur yenilgiye uğratıldı. Süleyman Şah, Anadolu ya tek başına hakim oldu. Melikşah 1077 de Süleyman Şah’a hükümdarlık veren ferman göndermiştir.

Abbasi halifesinin ise Süleyman Şah’a hükümdarlığını onaylayan mensur göndermesi üzerine İznik merkezli Türkiye Selçuklu Devleti kuruldu. 

Süleyman Şah, devleti kurduktan sonra fetihlerine batı yönünde devam etmiştir. Bizans ile anlaşma yaparak devletin batı sınırını güvence altına almıştır. Güneye doğru yönelen Süleyman Şah, Tarsus, Adana, Antalya, Antep ve Antakyayı fethetmiştir. Süleyman Şah’ın bu fetihleri Suriyeyi rahatsız etmiştir. Halep yakınlarında yaptığı mücadeleyi Süleyman Şah kaybetti ve 1086 yılında savaş sırasında öldü. Suriye de Caber Kalesi yanına gömüldü.