Süleyman Düşündüğünüzden Daha Muhteşemdi!

tarafından
9
Süleyman Düşündüğünüzden Daha Muhteşemdi!

Batıda Kanuni Sultan Süleyman olarak bilinir. Doğuda, Hukukçu Süleyman olarak hatırlanmaktadır. Ancak, işte başlıklarının tam bir listesi ve büyüleyici:

Kanuni sultan süleyman

Kanuni Sultan Süleyman

“Osmanlıların Sultanı, Allah’ın Yeryüzü Milletvekili, Bu Dünyanın Efendileri’nin Efendisi, Erkeklerin Boyunları, İnançların ve İnanmayanların Kralı, Kralların Kralı, Doğu ve Batı’nın İmparatoru, Görkemli Sezar, Ayı İmparatoru büyük otorite, Prens ve en mutlu takımyıldızın Efendisi, zaferin mührü, tüm dünyadaki bütün insanların sığınağı, yeryüzünde sessiz kalan yüce dağıtımın gölgesi. ”

İşleri parçalayalım: ilk başlık açıktır ve “Allah’ın vekili”, işaretini aşmadan (“İslam” kelimesi, Tanrı’ya teslim olan) anlamına gelmeden, üstün İslami otoritesini ifade eder. “Boyun sahipleri”, babası Selim’in kıdemli memurları bile kafadan alma uygulamasına geri dönüyor; padişahtan hoşnut olmayan herkes, belli suçlardan dolayı kafalarının kesilmesini bekleyebilirdi.

Sonraki birkaç başlık beklenmedik şekilde Romalı. Osmanlılar, Konstantinopolis’i fethettiklerinde (özünde Doğu Roma İmparatorluğu), “imparator” ve “Sezar” un unvanlarının önemini biliyorlardı. ” Doğu ve Batı İmparatoru ” olarak iddia etmek, yalnızca abartı değil, aynı zamanda Osmanlılar tarafından ümitsiz bir şekilde üstlenilen Roma otoritesine doğrudan bir meydan okumaydı.

“Kralların Kralı” biraz incil gibi gelebilir, ancak bunun nedeni İncillerin Pers imparatorlarının ‘shahenshah, kelimenin tam anlamıyla’ kralların kralı ‘olmasıydı. Öyleyse, yine Osmanlılar büyük bir rakibe meydan okuyor, ama bu sefer doğuda Safevi Persleri var.

Sonraki birkaç başlık göstermekten biraz daha fazlası, ancak daha sonra “bütün dünyadaki bütün insanların sığınağı” na geldik. Bu, sultanların imparatorluklarının çok kültürlü ve çok dinli olduğunu biliyor Hristiyanlar, Yahudiler, Müslümanlar ve diğerleri birlikte yaşamışlar, mutlaka uyum içinde değil, o zamanlar herhangi bir yerden çok daha iyi. Yahudilerin ve Müslümanların İspanya’dan atılması, 16. yüzyılın ilk yarısında yaşayanların kafasında hâlâ tazeydi.

Süleyman’ın askeri kampanyalarından sadece iki tanesi başarısız oldu; ondan önceki her şeyi taradı. Eyerde bulunmadığında, Avrupa’nın en büyük kentindeki zengin sarayında oturuyordu. İmparatorluğu her yöne yüzlerce, binlerce olmasa kadar uzanıyordu. Eğer birinin ‘görkemli’ olarak adlandırılması gerekiyorsa, Süleyman tasarıyı mükemmel bir şekilde yerleştirdi.