Romantik Dönem Bestecileri

tarafından
21
Romantik Dönem Bestecileri

8. yüzyılın sonlarından 19. yüzyıla kadar süren romantik dönem, önemli toplumsal değişimlere yol açan İngiliz Sanayi Devrimi tarafından başlatıldı. Yaşam standardı gelişti ve konserler artık zenginlerin ayrıcalığı değildi. Besteciler duygularını müziğe sokma konusunda daha fazla özgürlüğe sahipti. Aşağıdaki liste en iyi bilinen romantik dönem bestecilerinden bazılarını içermektedir.
Pyotr Ilyich Çaykovski

Rus besteci Pyotr Ilyich Çaykovski, sadece dört yaşında annesine adanmış şarkılar yazmaya başladı. Saint Petersburg Konservatuvarı’nda okudu ve 29 yaşındayken, Moskova Konservatuvarı’nda müzik profesörü olarak atandığında olağanüstü yetenekleri tanındı. Eserleri genellikle güçlü askeri etkiye ve küçük anahtarlar kullanma eğilimine sahiptir; En ünlü besteleri son üç senfonisini, keman konçertosunu, ilk piyano konçertosunu, 1812’deki canlandırmayı ve opera Eugene Onegin’i içeriyor. Ayrıca müzik tarihinin en ünlü iki balesini yazdı; Kuğu Gölü ve Fındıkkıran.

Ludwig van Beethoven

Adını büyükbabası Ludwig van Beethoven, Bonn Almanya’da müzikal bir ailede dünyaya getirdi. Beethoven, yanlış oynadığı zaman mutsuz bir çocukluk geçirdi, sarhoş babasının kulağına zarar vermiş olabileceği için onu dövdüğünü söyledi. Beethoven sağırlığını gizli tuttu, ancak bir arkadaşına yazdığı bir mektupta, en azından 32 yaşından itibaren duyma sorunları yaşadığını ortaya çıkardı. Müzik devinin tüm geç eserlerini sessizce beslediğini ve çaldıklarını hiç duymadığını hayal etmek zor. Dokuzuncu senfoni, geç dize dörtlüsü ve hanım alumusu dahil.

Felix Mendelssohn

Felix Mendelssohn, büyük Alman yazar Johann Wolfgang von Goethe ile bağları olan seçkin ve zengin bir Yahudi ailenin soyundan gelmişti, bu yüzden Mendelssohn neden edebiyat için müzik yazmaktan hoşlanıyordu. Hayatı boyunca, diğer yetenekli müzisyenlere yardım etmeye ve Leipzig Müzik Konservatuvarı’nı kurmaya adadı. Romantik dönemin en önemli müzisyenlerinden biri olarak kabul edilir ve şef olarak yeni standartlar koyar. Ünlü eserleri arasında keman konçertosu, şarkının kanatlarında, Yaz Gecesi Rüyası ve Kraliçe Victoria’nın kızının düğün şarkısı olarak seçtiği Düğün Yürüyüşü sayılabilir.

Fryderyk Chopin

Polonya doğumlu besteci ve piyanist Fryderyk Chopin, müzik eğitimini Varşova Konservatuvarı’nda aldı ve ilk eserlerini de besteledi. Ancak 20 yaşındayken, babası onu Polonya-Rus Savaşı olarak da bilinen yaklaşan Kasım Ayaklanması’ndan uzak durması için yurt dışına gönderdi. Romantik dönemin en büyük müzik bestecilerinden biri olarak kabul edilen Chopin, ayrıca on dokuzuncu yüzyılın en ünlü piyanistlerinden biridir. Müziği bugün hala en çok çalınanlardan biri ve evrensel piyano repertuarını anlamak için önemli bir geçit olmaya devam ediyor.

Franz Liszt

Chopin’in yakın bir arkadaşı olan Franz Liszt, Macar besteci, piyanist, şef, Tiyatro yönetmeni, müzik öğretmeni ve yazardı. Lizst’in çok yakışıklı olduğu ve izleyicisiyle nasıl etkileşime girebileceğini bildiği söylenir. Bayan hayranları, izleyiciye attığı eldivenler için savaşacaktı. Liszt ondokuzuncu yüzyıl müziğinin birçok önemli figürünü etkiledi ve destekledi. Müziği dinlendirici, rüya gibi ama aynı zamanda virtüöz; ünlü eserler arasında Macar Rhapsodies, Liebestraum – Aşk Rüyası, 1 no’lu piyano konçertosu bulunmaktadır.

Robert Schumann

Robert Schumann hiçbir zaman müzisyen olmadı, aslında Hukuk okumak için Leipzig Üniversitesi’ne gitti, sonra müzik için gerçek tutkusunu gerçekleştirdi. Müzik sadece 1830’dan sonra hayatının merkezinde idi ve kendisini bir besteci olarak görüyordu. Çağdaşlarının çoğu eserlerini çok zor olarak görüyordu. Ancak 20. yüzyılın sonlarındaki müzikolojik tartışma ile görüş değişti. Schumann’nın bütün eserleri geniş çapta tanınacak ve 19. yüzyılın en büyük bestecilerinden biri olarak tamamen uygulanabilir. Ünlü eserler arasında Gençler için Albüm, Paganini Kapriklerinden Sonra Etütler, Impromptus [Clara Wieck’in Teması Üzerine] sayılabilir.