İspanyada ki Tarihi Camiler

tarafından
3
İspanyada ki Tarihi Camiler
Müslüman Moors, ortaçağ döneminin büyük bir kısmı için İspanya’yı yönetti ve bu güne kadar gözlemlenebilecek İspanyol mimarisinde önemli bir iz bıraktı. İber Yarımadası’nın (Reconquista) Hristiyan tarafından keşfedilmesinden sonra birçok İslami yapı, özellikle dini yapılar yıkılmış veya kiliselere dönüştürülmüştür. Bununla birlikte, bazıları İspanyolların Müslüman yönetiminin hatırlatmalarını silme girişimi ile hayatta kalmayı başardı. Aşağıda İspanya’da en etkileyici 5 tarihi cami bulunmakta olup, ironik bir şekilde muhtemelen Katolik kiliselerine dönüştüğü için ayakta kalmıştır.

Cordoba Ulu Camii

Cordoba Ulu Camii

Hem ortaçağ Müslümanları hem de Hıristiyanlar tarafından yapılmış bir mimari şaheser olarak kabul edilen Cordoba Ulu Camii, Visigothic kilisesinin bulunduğu bir alana 784-987 yılları arasında inşa edilmiştir. Cordoba’nın 1236 yılında Kastilya Ferdinand III tarafından keşfedilmesinden sonra Katolik kilisesine dönüştürüldü. Sonraki yüzyıllarda önemli değişiklikler geçirmesine rağmen, orijinal mimari özelliklerin çoğu güzelce korunmuş olarak kaldı. 1984 yılında Ulu Cami, UNESCO Dünya Miras Alanları listesine Cordoba Tarihi Merkezinin bir parçası olarak eklendi.

Cristo de la Luz Camii

Cristo de la Luz Camii

999’da Visigothic kilisesinin üzerine inşa edilen Cristo de la Luz Camii, Toledo kentinde, inşaatından bu yana neredeyse hiç değişmeyen tek hayatta kalan Mağribi camiidir. Kent, Hristiyanlar tarafından yeniden ele geçirildikten sonra bir kiliseye dönüştürülmüş olmasına rağmen, cami, İspanya’daki en iyi korunmuş Mağribi camilerinden biri olarak kabul edilir. Sadece Mağribi tarzı ve yerel yapım tekniklerinin eşsiz bir karışımını değil aynı zamanda Cordoba Halifeliğinin, daha özel olarak Cordoba Ulu Camii ve muhteşem sütunlarının etkisini yansıtıyor.

Giralda

Giralda

Giralda gerçekten bir cami değil. Almohad döneminde, bugünkü Sevilla Katedrali’nin yerinde duran, 104.1 metre (341.5 fit) yüksekliğinde bir caminin minaresidir. İspanya’daki diğer birçok İslam dini yapı gibi, cami de 1248 yılında Hristiyanlar tarafından ele geçirildikten sonra cami bir Katolik kilisesine ve 12. yüzyıl sonundaki minaresini bir çan kulesine dönüştürdü. 1365 yılında meydana gelen depremde ağır hasar nedeniyle, Mevcut katedralin yapılması için eski caminin yapısı yıkılmıştır. Öte yandan Giralda kurtuldu. Ancak, 16. yüzyılın sonları ve 17. yüzyılın başlarında, daha yüksek inşa edilmiştir. 1987’de Giralda, Seville’deki Katedral, Alcazar ve Archivo des Indias’ın bir parçası olarak UNESCO Dünya Mirası Alanları Listesine yazılmıştır.

Almonaster Camii

Almonaster Camii

Almonaster Camii, özellikle etkileyici görünmeyebilir, ancak hayatta kalan İspanyol kırsal camilerinden birkaçıdır. 10. yüzyılda 5. yüzyıldan kalma bir bazilika alanına inşa edilen cami, İspanya’daki Müslüman egemenliğinin çöküşünden sonra birçok değişiklik geçirdi. Ancak, özgün ‘Mağribi karakterinin’ çoğunun yanı sıra farklı bir rustik çekiciliği korudu. 1931’de Ulusal Anıt ilan edildi.

Jerez de la Frontera Alcazar

Jerez de la Frontera Alcazar

Eski Mağribi kalesi olan Jerez de la Frontera’daki Alcazar kalesindeki cami, Mağara yönetimi sırasında bu Endülüs kentinde inşa edilmiş toplam 18 yaşındaki tek camidir. Kalenin en eski bölümleri 11. yüzyıla kadar uzanmaktadır, ancak ayakta kalan yapıların çoğu 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Jerez de la Frontera’nın Alcazar’ının Hıristiyanlığın 13. yüzyıl ortalarında keşfedilmesinden sonra cami bir Katolik kilisesine ve minaresine bir çan kulesine dönüştürüldü. 1931 yılında, tüm kale kompleksi Kültürel İlgi Mülkiyeti ilan edildi.