İmparatorluğun Kurucusu Osman Adında Bir Adamdı

tarafından
14
İmparatorluğun Kurucusu Osman Adında Bir Adamdı

Selçuklu Türkü olan Osman, imparatorluğun kurucusu olarak görülen insandır (adı bazen Ottman veya Othman, bu nedenle ‘Osmanlı’ kelimesiyle yazıldığından). Selçuklular MS 11. yüzyıldaki Asya bozkırlarından gelmişlerdi ve nesiller boyu Anadolu’daydılar. Osman, 13. yüzyılın sonunda ve 14. yüzyılın başlarında küçük bir Anadolu bölgesini yönetiyordu. Ortaçağ’ın diğer büyük süvari subaylarının (bir imparatorluk kazanmadan önce Cengiz Han gibi) kalıbında bir savaşçıydı.

Osman Bey

Osman’ın halefinin taç giyme gününde, kemeriyle dolaşan Osman kılıcını giyme geleneği başladı. Bu, Osmanlı’nın batıda seçilip taçlandırılmasının eşdeğeriydi ve güçlerinin ve statüsünün bu efsanevi savaşçıdan geldiğini ve savaş yöneticileri olduklarını izleyen 36 padişahın hepsine bir hatırlatıcıydı. Bu kesinlikle imparatorluk tarihinin ilk yarısında doğru çaldı ve önümüzdeki 300 yıl boyunca, sultanlar savaşta düzenli olarak görülecekti. Fakat imparatorluk olgunlaştıkça ve küçülürken, padişahlar savaş görevlerini yerine getirmeye başladılar.

Osman’ın cömertçe dekore edilmiş kılıcı ve kemeri, taç taç mücevherlerinin Osmanlı eşdeğeridir, ancak bugün İstanbul’da Topkapı Sarayı Müzesi’nde sergilenen şeyin Osman’ın elinde tuttuğu şüphelidir. Basitçe söylemek gerekirse, Osman bu kadar pratik bir kılıca sahip olamayacak kadar düşüktü, yine de orijinal bıçağın daha sonra kaplanıp süslenmesi mümkün olabiliyordu.

Osman kesinlikle gerçekti, ama bazı yönlerden batıda Kral Arthur gibi: bir fikrin kurucusu ve efsanevi bir figür. Hayatı boyunca, kendisiyle ilgili hiçbir çağdaş kaynağımız olmadığı kadar önemsiz olarak kabul edildi. Nasıl göründüğünü bilmiyoruz; Osman’ın saltanatı, o zamanlar Osmanlı Kara Çağlarında olduğu gibi başladığı gibi, saltanatından hiçbir haber alamadık.