I. Elizabeth Kimdir?

tarafından
19
I. Elizabeth Kimdir?

I. Elizabeth  (1533-1603) 1558’den 1603’e kadar İngiltere ve İrlanda kraliçesiydi ve Tudor döneminin son hükümdarıydı. Henry VIII ve ikinci karısı Anne Boleyn’in kızıydı. Kız kardeşi Mary I’in ölümünün ardından 1558 Kasım’ında tahtta başarılı oldu ve 45 yıl boyunca hüküm sürmeye devam etti. Elizabeth hiç evlenmedi ama kendisini ülkesine bağlı olarak gördü. En güzel saati 1588’de, İspanya Kralı II. Philip tarafından İngiltere’yi işgal etmesi için gönderdiği büyük bir gemi filosu olan İspanyol Armada’yı mağlup ettiği zaman oldu. Elizabeth ayrıca Bakire Kraliçe, İyi Kraliçe Bess ve ‘Gloriana’ olarak da adlandırılır.

I. Elizabeth tarihimize bir çok katkıda bulunan bir kraliçe olup, aynı zamanda devletde hükümdarlık da yapan biriydi. Bu nedenle adını bugünlerde bile duyurmayı başarmış olan Elizabeth, bugün yaşasa yine tarihimize çok katkısı olurdu.

İskoç Kraliçesi Elizabeth I ve Mary, sahnede ve ekranda defalarca tanıştılar – Friedrich Schiller’in 19. yüzyılın başlarındaki oyunlarından Mary Stuart’a , Saoirse Ronan ve Margot Robbie’in Josie Rourke’nin yeni filmi Mary Queen’deki dramatik kafatasına kadar İskoçlar . Oysa gerçekte iki kadın hiçbir zaman tanışmadı.