Haritacılık Hareketi

tarafından
13
Haritacılık Hareketi

19. Yüzyılın ortalarında, Milletler Tüzüğü’nü desteklemek için milyonlar birleşti. İlk önce Glasgow’da halka açık bir kitleye duyurulmuş olan Chartist mesajı ülke genelinde hızla yayıldı. Şu anda PBS’de yayınlanan ‘Victoria’ dizisi 3, 1848’de başlıyor ve kaçınılmaz olarak Grafikcilik hareketini ele alıyor, bu çığır açan hareketle bağlantılı yerleri ziyaret ediyoruz.

Haritacılık

Devrimci ayaklanmalar, 1848’in kader yılında büyük Avrupa kentleri olan Paris, Berlin ve Viyana’da parladı. Londra’da şiddetli bir ayaklanma olmadı, bunun yerine parlamentoya devasa bir dilekçe sunulması, altı milyon imza bulunduğunu iddia etti; demokratik haklar.

İşçi sınıflarının hükümetin Halkın Şartını dikkate almasını talep ettiği üçüncü olaydı. Her zaman itiraz edilen görevler reddedildi ve 1848’in reddedilmesiyle, Grafikçi hareket gerilemeye başladı.

Halk Beyannamesi, on yıl önce doğmuş, bir ekonomik ve politik şikayetten doğmuştur. 1830’ların sonunda İngiltere, bir depresyon dönemine girdi ve işçi sınıfları en çok etkilenenlerdi. Zaten konuşlandırılamayan fabrika koşullarından zaten acı çekiyorlardı, işsizlik olasılığı ve mevcut durumdaki yetersiz fakir rahatlama ile karşı karşıya kaldılar.