En Önemli Viking Liderleri

tarafından
18
En Önemli Viking Liderleri

Bize, Tanrım, vahşi Vikinglere karşı korunma”, bir Fransız Kralı olan Charles Kel tarafından yazılan bir dua, milleti Norseman tarafından neredeyse sürekli saldırı altındayken, genellikle Vikingler olarak bilinen “korsan saldırısı” anlamına gelen bir terimdir. .” Orta Çağların başlarında yaşayanlar, daha iyi Norveç, İsveç ve Danimarka olarak bilinen İskandinavya denilen bir bölgeden geliyorlar. Olağanüstü çiftçiler, zanaatkârlar, denizciler ve tüccarlardı, aynı zamanda yıl içinde MS 789 ve 1100 yılları arasında gelişen askeri güçlerini daha barışçıl arayışlara yönlendiren cesur ve acımasız fatihlerdi. Aşağıda, inanılmaz canlılıkla hikaye ve şarkıda yaşayan Viking efsanesini şekillendiren dokuz ünlü Viking Cetvel ve Lider bulunmaktadır.

Ragnar Lodbrok

Ragnar’ın birkaç erkeğin bir amalgamı olup olmadığı ya da sağında var olduğu halde, Norse sagas onu İngiltere’deki Northumbria krallığını istila ve yerleştiği ve MS 845’te Paris’e yaptığı büyük baskın nedeniyle ödüllendirdi. O zamanlar Paris göreceli olarak küçük bir şehir olmasına rağmen – Ile de la Cité olarak bilinen Seine Nehri’ndeki adada bulunan – Batı Frankia’nın başkenti ve Batı Avrupa’daki güç, medeniyet ve ticaret merkezi idi. Baskın, Frankia kralı Charles the Bald tarafından ödenen rüşvetle sonuçlandı. 7.000 liraya (iki buçuk ton gümüş ve altından fazla), bu Vikinglerin en azından bir süre için geri çekilmesi için yeterliydi.

Harald Fairhair

Herald Fairhair hakkında bu kraldan bahseden çok az çağdaş kaynak olduğu için çok az şey bilinmektedir. Bildiğimiz şey, MS 850 civarında doğduğu ve çok küçük yaşta kıyı Norveç’in küçük krallıklarını fethetme konusunda belirleyici olduğu. AD 872’deki Hafrsfjord Muharebesi’nden sonra Norveç’in birleşmesiyle sonuçlandı – 22 yaşındayken Norveçliler’in ilk kralı olarak kabul edildi. Yükselişinin iktidara etkisi, rakiplerini dışa doğru sürükleyerek İzlanda, Orkney Adaları, Shetlands, Hebrides, Faroes ve İngiltere’nin kuzeyindeki Viking yerleşim bölgelerini yaydı. 28 yıl boyunca hüküm süren Harald, yaklaşık 933’te doğal sebeplerden dolayı öldü.

Gaange Rolf, Rollo

Harald Fairhair’in bir konusu, daha çok Rollo olarak bilinen Gaange Rolf, 860’larda doğdu. Genç bir adam olarak, İrlanda ve İskoçya kıyılarına baskın düzenledi ve 911’de, Seine Nehri’ne gitmek üzere birleşik Viking kuvvetleri seferine katıldı. Paris (yine). Batı Frankia kralı, Basit Charles, işgalcilere terkedilmeleri için 700 lira gümüş verdi. Daha da önemlisi, Charles, Franxa krallığının bir sadakati ve korunması yemesine karşılık Rollo’ya toprak vermeyi teklif etti. Rollo ve Viking şarapları, şu anda Normandiya olarak bilinen bir bölge olan Fransa’nın kuzey sahiline yerleşti ve daha sonra Fatih William’ı da içine alan bir hanedan kurdular. Rollo, İskandinav tanrılarına ölümüne kadar ibadet etmeye devam etmesine rağmen, Robert adıyla Hıristiyan kilisesine vaftiz edildi.

Eski Gorm

Viking Çağı’nın zirvesinde bile, Baskınlar ve zorla yerleşmelerle Kıta’ya ilerlediklerinde, Norsemen kendilerini Hristiyan misyonerler biçiminde bir Avrupa kültürel karşı saldırı hedefi olarak buldu. Bu kültürel değişime direnen Bir Norseman, şu anda Kuzey Danimarka’da bulunan Jutland’ın kralıydı, yaşına göre değil, eski tanrılara olan bağlılığına Eski Gorm adını verdi. 900 yıl doğumlu, 936’da tüm Danimarka’nın ilk tanınan kralı oldu ve 958’de ölümüne kadar hüküm sürdü.

Harald Bluetooth

Resmen Harald Gormsson adlı – Eski Gorm’un oğlu – 935 dolaylarında doğdu. 958’de babasının ölümü üzerine Herald, Danimarka Kralı oldu ve hatta geçici olarak 970 dolaylarında Norveç kralı oldu. Danimarka’daki en iyi bilinen runik yazıtlardan olan) ailesini onurlandırmak için Harald, krallığını Saksonlardan korumak için var olanları güçlendirmeye ve yeni savunma duvarları inşa etme programlarına devam etti. Onun saltanatı, Danimarka Vikinglerinin Hristiyanlığa geniş çaplı dönüşümünün başlangıcını da gördü.

Sweyn Forkbeard

Sweyn, Sweyn Forthchog (Sweyn Forkbeard), Sweyn Dateniad (İngilizce kaynaklar); Ayrıca Svein, Svend, Swegen ve Sveinn Tjúguskegg, ancak bunların hiçbiri kendisi için yaptığı isim ile karşılaştırılmaz. Sweyn, babası Harald Bluetooth’a karşı ayaklandı ve 986’nın sonunda veya 987’nin başında tahtını ele geçirdi. Danimarkalılar 1013’de İngilizlere karşı uzun bir kampanyadan sonra İngiltere Kralı ilan edildi, ancak ilan edildiği günden sadece beş hafta sonra öldü.

Kırmızı Eric

Erik Thorvaldsson (takma adı “Kırmızı” olarak adlandırılır), saçlarının renginde olduğu düşünüldü.), AD 950’de doğdu. AD 982’deki diğer yerleşimcilerle yapılan bir kan davası sonrasında üç yıl boyunca sürüldükten sonra. Kızıl Erik, bazen Grönland’ı keşfetmeye ithaf edilir, Norseman’ın varlığını zaten bilmesi daha olasıdır. Ancak Erik’in başardığı şey, ekimi destekleyecek buzsuz alanlar bulmaktı. 985’te İzlanda’ya geri dönen Eric, Norsemen’i ana toprakları kurmaya ikna etmeyi başardı ve Grönland’ın güneybatı sahili boyunca yerleşim bölgeleri kurdu.

Leif Erikson

Bir çocuk olarak, Leif Erikson, babası Erik Kırmızı’yı Grönland’daki yeni yerleşim yerlerine kadar takip etti, ancak 999 yılında Leif, keşif gezisine çıktığında 35 kişiyle batıya gitti. Üç arazi oluşturdu: Birincisi Helluland (Baffin Adası olabilecek “Flat-Rock Land”), ardından Markland (“Forest Land”, muhtemelen Labrador) ve daha sonra şimdi düşünülen Vinland (“Grapes Land”) olarak adlandırıldı. St Lawrence Körfezi bölgesinde olmak için). Vinland’da bir yerleşim kurdu, ancak Norsemen’in “Skraelings” adını verdiği yerel yerlilerle çatışmaya başladı, sonunda yerleşimi yenilmez hale getirdi ve hayatta kalanlar Grönland’a geri döndü.