Barok Mimarisi

tarafından
3
Barok Mimarisi
Barok mimarisi 16. ve 18. yüzyılın ortalarında gelişmiştir. İtalya’da ortaya çıkan mimari tarz kısa sürede Avrupa’nın geri kalanına yayıldı ve 17. yüzyılda İspanyol Barok tarzı (Churrigueresque olarak da anılır) Latin Amerika’ya ulaştı. Başlangıçta, Roma Katolik Kilisesi’nin Protestan Reformu üzerindeki zaferini ifade etmek için kullanılan mimari tarz, daha sonra, muhteşem saraylar biçiminde mutlakiyetçi rejimin görsel bir gösterimi olarak da kullanılmaya başlandı. Aşağıda hem dini hem de seküler olmak üzere 10 Barok mimarisinin başyapıtı yer almaktadır.

San Carlo, Quattro Fontane, Roma’da

San Carlo alle Quattro Fontane

Önde gelen Barok mimarlarından biri olan Francesco Borromini (1599-1667) tarafından tasarlanan San Carlo alle Quattro Fontane (Dört Çeşmelerdeki Aziz Charles Kilisesi olarak da bilinir) Barok mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Roma Katolik kilisesi, kutsandığı zaman 1638-1646 yılları arasında inşa edilmiş, cephe ise 1670’lerde Borromini’nin yeğeni Bernardo tarafından tamamlanmıştır.

Aziz Peter Meydanı, Vatikan

Aziz Peter Meydanı

Aziz Peter Meydanı ve 140 aziz heykeli bulunan görkemli kolonileri Barok döneminin en ünlü mimarlarından biri olan Francesco Borromini’nin yanında bulunan Gian Lorenzo Bernini’nin (1598-1680) eseri. Ayrıca, simetriyi oluşturmak için eski Carlo Maderno’nun çeşme tasarımını (sağda) takiben sol çeşmeyi büyük ölçüde yaptı. Meydanın merkezinde, şu anki yerinde 1586’da Domenico Fontana tarafından dikilmiş olan eski bir Mısır Dikilitaşı duruyor.

Les Invalides, Paris

Les Invalides

Les Invalides, Fransız Barok mimarisinin en büyük başyapıtlarından biridir. Kompleksin büyük kısmı Fransız mimar Liberal Bruant (1635-1697) tarafından inşa edilmiş, muhteşem şapel kubbesi Jules Hardouin Mansart (1644-1708) tarafından tamamlanmıştır. 1671-1678 yılları arasında gazileri için emeklilik evi ve hastane olarak inşa edilen Les Invalides, bugün Fransız Ordusu’nun müzesine, askeri modellerin müzesine ve çağdaş tarih müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Fakat aynı zamanda Napolyon Bonapart da dahil olmak üzere birçok Fransız ulusal kahramanının son dinlenme yeri.

Versay Sarayı, Versay

Versailles Sarayı

Şimdiye kadar yapılmış en büyük saraylardan biri olan Versay Sarayı, laik Barok mimarisinin en güzel örneğidir. 1660’larda Louis XIV (1643-1715) tarafından yaptırılan görkemli Ayna Salonu dahil sarayın çoğu, mimar Jules Hardouin Mansart tarafından tasarlanmıştır. Sun King’in halefleri bazı değişiklikler yaptı ama görkemli saray ve bahçeleri, Louis XIV zamanında olduğu kadar etkileyici. 1837’den beri Versay Sarayı, müze olarak halka açıktır.

Karlskirche, Viyana

Karlskirche

Güzel Barok kilise, Viyana’nın en beğenilen yapılarından biri. 18. yüzyılın başlarında son büyük veba salgını sonrasında bir kilise inşa etme sözü veren Kutsal Roma İmparatoru Charles VI (1685-1740) tarafından görevlendirildi. Karlskirche, kilisenin tasarım yarışmasını kazanan Avusturyalı mimar Johann Bernhard Fischer von Erlach’ın (1656-1723) tasarımından sonra 1716-1737 yılları arasında inşa edildi. Oğlu Joseph Emanuel tarafından tamamlanan başyapıtının tamamlanmasından önce öldü.

Schönbrunn Sarayı, Viyana

Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı, Barok tarzında inşa edilmiş Habsburg hükümdarlarının eski bir yazlık konutu. Tıpkı Karlskirche gibi, Versay Sarayı’nın Avusturya versiyonu da mimar Johann Bernhard Fischer von Erlach’ın eseridir. Avusturya-Macaristan’ın çöküşünden ve 1918’de Habsburg’ların çöküşünden sonra, saray Avusturya Cumhuriyeti’ne ait oldu ve sonunda müze olarak halka açıldı.

St Paul Katedrali, Londra

St Paul Katedrali

1666’da Londra’nın Büyük Yangını’nda ağır hasar görmüş olan eski bir kilisenin bulunduğu arazide inşa edilen St Paul Katedrali, İngiliz Barok mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir. Tasarım, Büyük Ateş’te hasar gören 50’den fazla kilisenin ve İngiltere’deki pek çok laik yapının yeniden inşa edilmesi için görevlendirilen ünlü İngiliz mimar Sir Christopher Wren’in (1632-1723) eseridir. 1710’dan 1962’ye kadar tamamlandığında, St Paul’s Londra’daki en yüksek bina idi.

Kış Sarayı, Saint Petersburg

Kış sarayı

Kışlık Saray, Saint Petersburg’daki Büyük Peter’ın (1672-1725) ikametgahı olarak inşa edildi ve 1732’den 1917’deki Rus Devrimi’ne kadar Romanov hükümdarlarının resmi ikametgahı olarak hizmet etti. Ancak Petrine Barok tarzında, halefleri tarafından önemli ölçüde değiştirildi. Günümüzdeki görünümünün çoğu, 1830’ların sonlarında, yangının neden olduğu hasar nedeniyle yeniden inşa edilmesine kadar uzanıyor. Kışlık Saray aynı zamanda Leningrad Kuşatması (1941-44) sırasında da ciddi hasar gördü, ancak daha sonra eski ihtişamıyla restore edildi.

Santiago de Compostela Katedrali, Batı Cephe

Santiago de Compostela Katedrali

İspanya’nın en ünlü katedrallerinden ve Orta Çağ’dan beri hac alanlarından biri olan Santiago de Compostela Katedrali, Romanesk bir binadır. Ancak daha sonra eklenen Obradoiro batı cephesi, İspanyol Barok tarzının veya Churrigueresque’nin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir (İspanyol mimar Jose Benito de Churriguera adını aldı). Cephe, 18. yüzyılda mimar Fernando de Casas Novoa tarafından yaptırılmıştır.

Zacatecas Katedrali, Zacatecas

Zacatecas Katedrali

Meksika’nın Zacatecas şehrinde bulunan Zacatecas Katedrali, Meksika Barok mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir. Katedral Bazilikası, 17. yüzyıldan kalma bir kilisenin bulunduğu bir alanda, bilinmeyen bir mimar tarafından 1730-1760 yılları arasında yapıldı. İspanyol Churrigueresque’in etkisini yansıtmaya ek olarak, katedral ayrıca yerli dekoratif unsurların birleştirilmesini de yansıtıyor. 1993 yılında, Zacatecas Tarihi Merkezinin bir parçası olarak UNESCO Dünya Mirası Alanları listesine yazılmıştır.