9 Kürenin Cenneti

tarafından
16
9 Kürenin Cenneti
Paradiso (İngilizce: “Cennet”, “Cennet”), Dante’nin İlahi Komedya’nın epik şiirinin üçüncü ve son bölümüdür. İçinde, İtalyan şair Cennet’teki yolculuğunu, gördüğü şeyleri ve karşılaştığı insanları, sözde Empyrean’a, Tanrı’nın gerçek evi, azizlere, meleklere ve inananların ruhlarına doğru tarif eder. Ona, Dante’nin yaşam sevgisi olarak tanımlanan Beatrice Portinari’yi (1266-1290), Cennetin 9 küresi boyunca yönlendiren Beatrice eşlik eder.

İlk Küre (Ay)

İlk Küre (Ay)

“Cennet Alemine” girerken, Dante ve Beatrice, Cennetin veya Ayın İlk Alanına girerler. Burada, Dante’nin arkadaşı Forese Donati’nin, Piccarda Donati’nin ve Sicilya Kraliyet Konsolosluğunun kız kardeşi de dahil olmak üzere yeminlerini sürdürmeyenlerin ruhlarını görüyorlar. Beatrice, Dante’ye ruhlarının neden en düşük Cennete kendi suçu olmayan bir şey için tahsis edilerek “cezalandırıldığını” açıklar ve tüm ruhların gerçekten Empyrean’da yaşadığını ekler. Ayrıca ona Ay’daki karanlık izlerin nedenlerini de açıklar.

İkinci Küre (Merkür)

İkinci Küre (Merkür)

İkinci Cennet veya Merkür Alanında, Dante ve rehberi Beatrice, dünyadaki yaşamları sırasında haklı ve dürüst olanların ruhlarını karşılamaktadır, ancak öncelikle hırs tarafından yönlendirilmektedir. Şair, ona Roma İmparatorluğu’nun tarihini söyleyen, diğer şeylerin yanı sıra Julius Caesar, Augustus, İsa’nın çarmıha gerilmesi ve Kudüs’ün yıkımı hakkında konuşan Bizans İmparatoru Justinian ile konuşur. Dante ve Beatrice, ilerlemeden önce orijinal günah ve kurtuluşun yanı sıra Yahudilerin İsa’nın ölümü konusundaki sorumlulukları hakkındaki tartışmalı fikirleri tartışıyorlar.

Üçüncü Küre (Venüs)

Üçüncü Küre (Venüs)

Cennetin veya Venüs’ün Üçüncü Küresi, cennetteki yerlerini Tanrı’ya ve insanlığa duydukları sevgi ile “kazanan” aşıkların ruhlarına ev sahipliği yapar. Burada Dante, kalıtım dışındaki faktörlerin bir bireyin karakteri ve nitelikleri üzerindeki etkisinden bahseden Anjou’nun genç prensi Charles Martel ile tanışır. İtalyan şair aynı zamanda, yedinci Cehennem Çemberi’nde kardeşi ile karşılaştığı Cunizza da Romano’nın ruhunu ve daha sonra Toulouse Piskoposu olan sorunlu Folquet de Marselha’yı karşılar.

Dördüncü Küre (Güneş)

Dördüncü Küre (Güneş)

Dante ve Beatrice, dördüncü Cennet Küre’ye veya Güneş’e ulaştığında, Dante ve Beatrice, St. En ünlülerden. Sonra on iki bilge adamdan oluşan ikinci bir taç, ana sözcüsü olarak St. Bonaventure ile birlikte görünür. Aynı şekilde Dante’ye St. Francis’in yaşam ve çalışma öyküsünü anlatan St. Thomas gibi, St. Bonaventure de St. Dominic’in öyküsünü sunar.

Beşinci Küre (Mars)

Beşinci Küre (Mars)

Cennetin veya Mars’ın Beşinci Küresi, ruhları haç şeklini oluşturan kutsal savaşçılara ev sahipliği yapar. Burada, Dante’ye İkinci Haçlı Seferi sırasında öldürülen büyük büyük büyükbabası Cacciaguida’nın ruhu yaklaşıyor. Floransa’nın şanlı (ve çok idealize edilmiş) geçmişinden bahsediyor ve sonraki düşüşünü eleştiriyor. Ayrıca, Dante’nin şehir devletinden sürgünü öngörüyor. Dante’nin Paradiso’sunun bu alanında ortaya çıkan kutsal savaşçılar arasında Joshua, Roland, Charlemagne, Judas Maccabeus, Robert Guiscard ve diğerleri de var.

Altıncı Küre (Jüpiter)

Altıncı Küre (Jüpiter)

Cennetin veya Jüpiter’in Altıncı Küre’si, sadece yöneticilerin ruhları tarafından “yaşadı”. Latince “iligiti iustitiam qui iudicatis terram” (İngilizce: “dünyayı yargılayan sizsiniz”) cümlesini hecelediler ve sonra Dante’ye ilahi adalet ve anlaşılmazlık hakkında konuşan dev bir kartal oluşturdular. Kartal’ı oluşturduğu tespit edilen cetveller İncil’deki krallar David ve Hezekiah, Constantine, Trajan, Sicilya’nın William II’si ve Tanrı’nın doğruluğu için kurtardığı bir Truva kahramanı ve pagan olan Ripheus’tur.

Yedinci Küre (Satürn)

Yedinci Küre (Satürn)

Yedinci Cennetin veya Satürn’ün Alanında, Dante, hayatlarını dua etmeye adayan, altın bir merdivenden inip çıkan insanların ruhlarıyla karşılaşır. Bu alanda şair, Kilise’nin yolsuzluğuna işaret eden St. Peter Damian ile konuşur, fakat aynı zamanda Kilise’nin ahlaki çöküşü ile de kızdırılan St. Benedict ile tanışır. St. Benedictine ayrıca Dante’ye altın merdivenin çok Empyrean’a ulaştığını söyler ve ikincisinin doğasını açıklar.

Sekizinci Küre (Sabit Yıldızlar)

Sekizinci Küre (Sabit Yıldızlar)

Dante ve Beatrice, Gemini takımyıldızında Sekizinci Cennet Küre’ye veya Sabit Yıldızlara girerler. Burada, şair ve rehberi Bakire Meryem’i ve Dante’yi inanç, sevgi ve umut üzerine test eden Peter, John ve James havarileri de dahil olmak üzere diğer İncil azizlerini görüyor. Sonra Dante, ona kaç yaşında, Eden’de ne kadar yaşadığını, Tanrı’nın ona neden kızdığını ve orijinal dilinin ne olduğunu söyleyen Adam’ı görür. Dante ve Beatrice, ilerlemeden önce Peter’ın öfkesine ve özellikle Papa Boniface VIII’a tanık oldu.

Dokuzuncu Küre (İlk Hareketli)

Dokuzuncu Küre (İlk Hareketli)

9 Cennet Alanının veya Primum Mobil’in sonuncusu aynı zamanda Empyrean’dan önceki son durak ve Empyrean’ın uzay ve zamanın ötesinde olduğu gibi fiziksel Göklerin son durağı. Beatrice ile geldikleri yerdeki kısa bir tartışmadan sonra Dante, merkezde Tanrı’yı ​​çevreleyen dokuz meleğin olduğunu öğrenen dokuz daire ile çevrili yoğun bir şekilde parlak bir ışık görüyor. Yavaş yavaş Empyrean’a yükselirken, Beatrice Dante’ye meleklerin yaratılışını ve tarihini anlatıyor.